Dotychczasowe legitymacje służbowe funkcjonariuszy i pracowników KAS pozostają ważne

    Dotychczasowe legitymacje służbowe funkcjonariuszy i pracowników KAS pozostają ważne

    Dotychczasowe legitymacje służbowe funkcjonariuszy i pracowników KAS pozostają ważne

    ·         Dotychczasowe legitymacje służbowe wydane przed dniem wejścia w życie ustawy o KAS mogą być wykorzystywane zarówno w kontrolach, które się rozpoczęły przed 1 marca 2017 r., jak również w nowych kontrolach po 1 marca 2017 r.

    ·         Legitymacje będą ważne nie dłużej niż przez 3 lata.

    Dotychczasowe legitymacje służbowe pracowników i funkcjonariuszy obecnie zatrudnionych lub pełniących służbę w Krajowej Administracji Skarbowej mogą być wykorzystywane w toczących się kontrolach, które rozpoczęto przed 1 marca 2017 r., jak również w nowych kontrolach, które rozpoczynają się po 1 marca 2017 r.

    Ministerstwo Finansów, odnosząc się do wątpliwości publikowanych w niektórych artykułach prasowych informuje, że dotychczasowe legitymacje służbowe wydane przed dniem wejścia w życie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, pracownikom izby skarbowej, urzędu kontroli skarbowej, wywiadu skarbowego, wyodrębnionych komórek organizacyjnych kontroli skarbowej (o których mowa w art. 11g ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej), pracownikom jednostki organizacyjnej, przy pomocy której Generalny Inspektor Informacji Finansowej wykonuje swoje zadania, oraz funkcjonariuszom celnym i inspektorom kontroli skarbowej, zachowują ważność do czasu wydania nowych, jednak nie dłużej niż przez 3 lata od dnia wejścia w życie ustawy o KAS.

    Zgodnie z art. 62 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej w przypadku podejrzenia, że nie są przestrzegane przepisy oraz okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne przeprowadzenie kontroli celno-skarbowej, jest ona wszczynana na podstawie legitymacji służbowej. Podobnie kontrole prowadzone na podstawie art. 62 ust. 5 ww. ustawy,  m.in. na drogach, w portach, na morskich wodach wewnętrznych, morzu terytorialnym, poza punktem stałej lokalizacji sprzedaży, są wykonywane na podstawie okazywanych legitymacji służbowych oraz stałego upoważnienia do wykonywania kontroli.

    Elektroniczne skrzynki podawcze KAS w woj. małopolskim

    Elektroniczne skrzynki podawcze KAS w woj. małopolskim

    Elektroniczne skrzynki podawcze KAS w woj. małopolskim

    Z dniem 1 marca 2017 r. została powołana Krajowa Administracja Skarbowa, która zastąpiła dotychczasowe struktury administracji podatkowej, Służby Celnej oraz kontroli skarbowej.

    Zmiany spowodowały konieczność uszczegółowienia kwestii dotyczących Elektronicznych Skrzynek Podawczych (ESP) działających na platformie e-PUAP i obejmujących również likwidowane podmioty, w celu zapewnienia sprawnej kontynuacji komunikacji elektronicznej za pomocą ESP.

    Poniższy schemat ilustruje zasady działania ESP po 1 marca 2017 r. w nowoutworzonych jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej:

    Schemat ilustruje zasady działania ESP po 1 marca 2017 r. w nowoutworzonych jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej

    Po 1 marca 2017 r., tak jak do tej pory, do obsługi korespondencji elektronicznej Dyrektor Izby Administracji w Krakowie wykorzystywać będzie dotychczasowy adres elektronicznej skrzynki podawczej Izby Skarbowej w Krakowie (tj. 9ew9t75coj). Adresy ESP na platformie e-PUAP urzędów skarbowych woj. małopolskiego również pozostają bez zmian. Dotychczasowe skrzynki podawcze Izby Celnej w Krakowie i Urzędów Celnych woj. małopolskiego dalej będą wykorzystywane, a w listach adresowych pozwalających wybrać ESP podmiotów publicznych dostępnych na e-PUAP będą możliwe do wybrania już tylko adresy do Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego i delegatur UCS. Nowoutworzony Małopolski Urząd Celno-Skarbowy otrzymuje dotychczasowy adres elektronicznej skrzynki podawczej Izby Celnej w Krakowie (tj. 80kjvy6b8l), Delegatura Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie posługiwać się będzie dotychczasowym adresem elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu Celnego w Krakowie (tj. 351000), natomiast Delegatura Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Nowym Sączu otrzymuje adres Urzędu Celnego w Nowym Sączu (tj. 353000).

    W dniu 1 marca 2017 r. skrzynka ESP Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie została zawieszona (tj. 0k7qv85tpd). Taka procedura będzie oznacza, że konto UKS w Krakowie dalej będzie funkcjonować, ale przestało być już widoczne w liście wyboru podmiotów publicznych na platformie e-PUAP oraz nie będzie możliwe doręczenie korespondencji na skrzynkę przez podmioty inne niż publiczne. Podmioty publiczne będą mogły nadal przekazywać korespondencję na adres skrzynki podawczej UKS w Krakowie, a potwierdzenia przedłożenia (UPP) będą w takim przypadku dalej wystawiane. W dniu 1 kwietnia 2017 r. administratorzy kont UKS usuną konta z ePUAP.

    Poniższa tabela zawiera informacje zbiorcze nt. adresów elektronicznych skrzynek podawczych ePUAP jednostek KAS w woj. małopolskim:


    Nazwa jednostki
    Adres skrzynki ePUAP* Uwagi
    Izba Administracji Skarbowej w Krakowie 9ew9t75coj bez zmian
    wszystkie urzędy skarbowe woj. małopolskiego bez zmian bez zmian
    Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie 80kjvy6b8l dawna skrzynka Izby Celnej w Krakowie
    Delegatura Małopolskiego Urząd Celno-Skarbowego w Krakowie 351000 dawna skrzynka Urzędu Celnego w Krakowie
    Delegatura Małopolskiego Urząd Celno-Skarbowego w Nowym Sączu 353000 dawna skrzynka Urzędu Celnego w Nowym Sączu

    * Linki otwierają nowe okna w innym serwisie

    Infolinia Centrum Rozliczeń

    Infolinia Centrum Rozliczeń

    Infolinia Centrum Rozliczeń

    Symbol telefonu - zdjęcie klasyczny aparat telefoniczny z tarczą.

    Uprzejmie informujemy, że wszelkie informacje dotyczące rozliczeń należności celnych, podatkowych i innych należności, których pobór należał do właściwości organów Służby Celnej w tym w zakresie rozliczenia należności akcyzowych dotyczących nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, udzielane są pod nr telefonu 18-261-31-00.

     

    Rachunki prowadzone w O/O NBP w Krakowie dla Izby Celnej w Krakowie z dniem 1 marca 2017r. zostały przejęte przez Urząd Skarbowy w Nowym Targu. Zachowane zostały dotychczasowe numery rachunków, natomiast zmianie uległa ich nazwa w systemach informatycznych NBP.

    Rejestr zmian

    Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, Zastępcy Dyrektora i Naczelnicy Urzędów powołani

    Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, Zastępcy Dyrektora i Naczelnicy Urzędów powołani

    Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, Zastępcy Dyrektora i Naczelnicy Urzędów powołani

    Z dniem 1 marca 2017 r. Wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Rozwoju i Finansów Pan Mateusz Morawiecki powołał Pana Tadeusza Gibasa na stanowisko Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

    Jednocześnie z dniem 1 marca 2017 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Pan Marian Banaś powołał Panią Teresę Brach, Pana Emila Chojnackiego, Panią Małgorzatę Galubę, Panią Aldonę Maryńczak, Panią Ewę Miksiewicz-Wąsik oraz Panią Marię Szczucińską na stanowiska Zastępców Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

    Ponadto również z dniem 1 marca 2017 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Pan Marian Banaś powołał Pana Sebastiana Wójcika na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bochni, Panią Lucynę Wojtaszek na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku, Pana Marka Łyszczarza na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie, Panią Halinę Zdońską na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej, Pana Jacka Maca na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach, Panią Renatę Walczyk-Ślęczkę na stanowisko Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków, Pana Grzegorza Doleckiego na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, Pana Dariusza Gryglika na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, Panią Ewę Danilewicz na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, Pana Marka Goca na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik, Pana Wojciecha Zastawniaka na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, Pana Waldemara Ramzę na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście, Panią Beatę Orzeł-Ligęzę na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Limanowej, Panią Mariolę Farmas na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Miechowie, Panią Beatę Koziarę na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Myślenicach, Pana Zbigniewa Majkę na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, Panią Krystynę Warmuz-Chrobak na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu, Pana Jacka Kołodziejczyka na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu, Pana Pawła Kacorzyka na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, Pana Piotra Brzuchańskiego na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Proszowicach, Pana Grzegorza Dańca na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, Pana Marka Podsadę na stanowisko Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, Pana Jana Kądzielawę na stanowisko Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, Pana Janusza Fidelusa na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach, Panią Beatę Kaczmarczyk-Filipek na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieliczce, Pana Pawła Kluskę na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem, Pana Pawła Jasa na stanowisko Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków, Pana Andrzeja Dobosza na stanowisko Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, Pana Bogusława Płonkę na stanowisko Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie.

    Nowy serwis BIP+ Izby Administracji Skarbowej w Krakowie

    Nowy serwis BIP+ Izby Administracji Skarbowej w Krakowie

    Nowy serwis BIP+ Izby Administracji Skarbowej w Krakowie

    Od 1 marca 2017 r. rusza Krajowa Administracja Skarbowa - www.kas.gov.pl - przyjazna obsługa, ochrona uczciwej konkurencji i wolności gospodarczej.

     

    Od 1 marca br. uruchamiamy nowy serwis BIP+ Izby Administracji Skarbowej w Krakowie:

     

    www.malopolskie.kas.gov.pl

     

    Serdecznie zapraszamy!

     

    (powyższe linki otwierają się w innym serwisie)

    Obowiązki dotyczące JPK VAT

    Obowiązki dotyczące JPK VAT

    Obowiązki dotyczące JPK VAT

    Ministerstwo Finansów – w ramach wspierania podatników w prawidłowym wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych w zakresie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego – uprzejmie informuje, że w dniu 27 lutego 2017 r. upływa termin na przekazanie do Ministra Finansów, bez wezwania organu podatkowego, informacji za miesiąc styczeń 2017 r. o prowadzonej ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.).

    Stosownie do postanowień 82 § 1b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r. poz. 201), obowiązek przekazywania plików JPK_VAT, dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych, prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Realizacja tego obowiązku powinna nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 ww. ustawy, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy. Za miesiąc styczeń 2017 r. termin przesłania pliku JPK_VAT upływa 27 lutego 2017 r.

    Obowiązek złożenia comiesięcznego pliku JPK_VAT od 1 lipca 2016 r. dotyczy dużych przedsiębiorców, a od 1 stycznia 2017 r. obowiązkiem tym zostali również objęci mali i średni przedsiębiorcy. Natomiast mikroprzedsiębiorcy będą objęci tym obowiązkiem dopiero od 1 stycznia 2018 r. Przyporządkowanie poszczególnych podmiotów do wskazanych kategorii przedsiębiorców następuje zgodnie z art. 104-106 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1829 z późn. zm.).

    Przedmiotowy obowiązek nie dotyczy aktualnie przedsiębiorców, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

    1. zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
    2. osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów ich bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartość w złotych 2 milionów euro.

    W przypadku wątpliwości w określeniu posiadanego przez podatnika statusu jako przedsiębiorca, na potrzeby ustalenia istnienia obowiązku do złożenia pliku JPK_VAT, należy zwrócić się o pomoc do właściwego  urzędu skarbowego.

    Niedopełnienie obowiązku złożenia pliku JPK_VAT w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, może zostać potraktowane jako naruszenie obowiązków podatkowych i skutkować podjęciem przez właściwy urząd skarbowy czynności wyjaśniających oraz zainicjowaniem procedur przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym.

    Źródło: Komunikat Ministerstwa Finansów (link otwiera nowe okno w innym serwisie)