«Powrót

Nieszablonowe szkolenie funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Granicznej

Nieszablonowe szkolenie funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Granicznej

Nieszablonowe szkolenie funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Granicznej

Zdjęcie sali wykładowej. Prezentujący opowiada o CITES. Napis:

W minionym tygodniu w Placówce Straży Granicznej w Krakowie -Balicach odbyło się wspólne szkolenie funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej z zakresu przeciwdziałania przestępczości związanej z zapisami Konwencji waszyngtońskiej o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwanej także w skrócie CITES.

Podczas teoretycznej części spotkania, funkcjonariusze Departamentu Ceł Ministerstwa Finansów zapoznali uczestników z historią ochrony przyrody w Polsce – sięgającą już czasów Bolesława Chrobrego. Wskazali również najważniejsze przyczyny ochrony i przybliżyli zasady przywozu oraz wywozu z krajów UE okazów CITES, zgodnie z unijnymi regulacjami prawnymi.

W dalszej kolejności omówione zostały najważniejsze przepisy, dotyczące ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Poruszono również zagadnienie związane z konsekwencjami prawnymi, grożącymi za złamanie przepisów ustawy o ochronie zabytków.

Niezwykle ciekawe okazały się też informacje na temat kryteriów, jakie trzeba spełnić, aby legalnie przewieźć przez granicę zabytkowy przedmiot. Może nim być nie tylko rzeźba, grafika czy obraz uznanego artysty, ale także - po spełnieniu określonych kryteriów - odręczne zapiski sprzed 50 lat o wartości ponad 4 000 złotych, plakaty czy nagrane kasety magnetofonowe.

Ostatnia część szkolenia poświęcona została identyfikacji i analizie obrazu rentgenowskiego okazów oraz przedmiotów zabytkowych. Podczas szkolenia weryfikacji i ocenie podano również eksponaty o wartości historycznej (części mebli, czy tez uzbrojenia) oraz okazy CITES (m.in. przydacznie i koralowce rafotwórcze), ujawnione podczas kontroli na przejściach granicznych.

W ocenie uczestników wspólne szkolenie - poza poszerzeniem wiedzy w zakresie CITES i ochrony dóbr kultury - pozwoliło na wymianę doświadczeń między funkcjonariuszami obydwu służb. Przyczyniło się również poznaniu metod pracy SG i KAS, co z pewnością pomoże jeszcze skuteczniejszej walczyć z przestępcami i przemytnikami oraz chronić najbardziej zagrożone gatunki fauny i flory.