«Powrót

Nawet trzystugramowe zwierzę może wpędzić w kłopoty

Nawet trzystugramowe zwierzę może wpędzić w kłopoty

Nawet trzystugramowe zwierzę może wpędzić w kłopoty

Dwa białe koralowce na dłoniach
  • Funkcjonariusze małopolskiej KAS zatrzymali na lotnisku w Balicach pasażera, który przewoził koralowce.
  • Zwierzęta były przemycane z Meksyku przez Holandię, do Czech.
  • Koralowce są objęte Konwencją Waszyngtońską (CITES) i tym samym są pod ochroną.

Pod koniec lipca funkcjonariusze małopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali na lotnisku w Balicach pasażera, który próbował nielegalnie przewieźć koralowce. Funkcjonariusze znaleźli w bagażu rejestrowanym dwa okazy z gatunku Scleractinia SPP, o wadze niewiele ponad 300 g. Obywatelowi Czech, który podróżował z koralowcami z Meksyku, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat lub kara grzywny.

Koralowce

Koralowce rafotwórcze (Scleractinia SPP) żyją na niewielkich głębokościach, najczęściej w ciepłych strefach klimatycznych. Dobry rozwój zapewniają im duże nasłonecznienie i woda z wysoką zawartością tlenu. W morzach i ocenach występują w formie kolonii i odpowiadają za powstawanie raf i wysp koralowych. Ze względu na zmniejszanie się ilości koralowców na świecie, są one gatunkami wpisanymi na listę zagrożonych gatunków. Ochronie podlegają zarówno koralowce żywe, jak i martwe, a także ich szkielety, często znajdowane na plażach. Do głównych przyczyn, które wpływają na zmniejszenie populacji koralowców zaliczane są ocieplenie klimatu oraz nielegalna działalność człowieka.

CITES i kara

Przewożenie koralowców oraz innych gatunków fauny i flory objętych Konwencją Waszyngtońską jest zabronione. Podróżowanie z nimi jest możliwe jedynie po spełnieniu odpowiednich procedur. Przede wszystkim należy zgłosić zamiar przywiezienia zagrożonego gatunku oraz przedstawić odpowiednie zezwolenia eksportowo-importowe. Zezwolenia powinny być wydane zarówno przez odpowiednie instytucje kraju wywozu, jak i przywozu. W Polsce, w przypadku koralowców, jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Za przewóz zarówno koralowców, jak i innych okazów CITES grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, kara ograniczenia wolności do 2 lat lub kara grzywny.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 05.08.2022 Data publikacji: 05.08.2022 13:09 Data ostatniej modyfikacji: 05.08.2022 13:10
Autor: Agnieszka Kopijka Osoba publikująca: Agnieszka Kopijka Osoba modyfikująca: Agnieszka Kopijka
Rejestr zmian