«Powrót

Obchody 103 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Nowym Sączu

Obchody 103 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Nowym Sączu

Obchody 103 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Nowym Sączu

Trzech funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej składa kwiaty pod pomnikiem

Józef Piłsudski przyjechał do Nowego Sącza na czele swoich oddziałów 13 grudnia 1914 roku, po zwycięskiej bitwie z wojskami rosyjskimi pod Marcinkowicami.

Powitanie, nie widzianych w grodzie nad Dunajcem od czasów powstania styczniowego polskich żołnierzy było gorące. – "Lecz wreszcie rynek. Jasno oświetlony, czarny od tłumu. Gdym się na nim na kasztance ukazał, rozległ się krzyk całego tłumu i padły pociski z kwiatów" – wspominał Piłsudski. Sądeczanie docenili wkład Piłsudskiego i jego legionów w odzyskanie niepodległości. Już dwa lata po pierwszej wizycie, w 1916 roku, rajcy Nowego Sącza przyznali twórcy legionów honorowe obywatelstwo miasta. Honorowy dyplom potwierdzający ten fakt Piłsudski mógł odebrać dopiero pięć lat później, już jako marszałek Polski.

Miejscem obchodów 103 rocznicy Odzyskanie przez Polskę Niepodległości był pomnik Józefa Piłsudzkiego przy Alei Wolności. Przy pomniku sądeccy parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, władz samorządowych, organizacji kombatanckich, służb mundurowych wraz ze Służbą Celno-Skarbową, mieszkańcy Nowego Sącza, w tym i najmłodsze pokolenie sądeczan złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Nowosądecki Dział Kontroli Celno-Skarbowej Rynku Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego wystawił pododdział stanowiący asystę honorową podczas uroczystości. Dla funkcjonariuszy jest to szczególna uroczystość ze względu na to, że w listopadzie 1919 roku opublikowano pod pozycją 510 „Rozporządzenie Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 4 listopada 1919 roku o taryfie celnej" i właśnie od tego dnia datuje się powstanie „Polskiego Cła", którego kontynuatorem jest Służba Celno-Skarbowa obchodząc tym samym w listopadzie 2021 roku 102 lecie pracy i służby na rzecz dobra wspólnego i swojej ojczyzny Polski.

Tłumy sądeczan brały udział w uroczystościach związanych z obchodami 103 rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęła się msza święta w kościele p.w. Św. Kazimierza w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i przedstawicieli służb mundurowych oraz mieszkańców. Po mszy uczestnicy przeszli na sądeckie planty pod Dąb Wolności, gdzie w samo południe, podobnie jak w całym kraju w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu", odśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego" i wiele patriotycznych pieśni. Następnie zgromadzeni w pochodzie przemaszerowali pod pomnik marszałka Piłsudskiego, gdzie składali wieńce parlamentarzyści sądeccy, przedstawiciele organizacji kombatanckich, sądeckie władze samorządowe, służby mundurowe oraz tłumnie przybyli całymi rodzinami mieszkańcy Nowego Sącza. Kolejnym punktem obchodów rocznicy Odzyskanie przez Polskę Niepodległości był przygotowany dla mieszkańców w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu koncert patriotyczny w wykonaniu Krakowskiego Zespołu Kameralnego pod tytułem "Powróćmy jak za dawnych lat" utwory z okresu II Rzeczpospolitej.

W trakcie uroczystości zgromadzeni nowosądeczanie w tym również parlamentarzyści, radni miejscy podchodzili i dziękowali funkcjonariuszom za kolejne już uczestnictwo w święcie i uświetnienie uroczystości poprzez wystawienie asysty honorowej złożonej z funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

Opracowanie: kom. Jarosław Maciejko
Kierownik Drugiego Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku (Nowy Sącz)
Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie