- Pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje o pracach nad zmianą sposobu opodatkowania parlamentarzystów są nieprawdziwe.
- W Ministerstwie Finansów (MF) nie są prowadzone takie prace.
- W resorcie trwają za to intensywne prace nad korzystnymi rozwiązaniami rozszerzającymi Polski Ład zapowiedzianymi na konferencji prasowej 21 stycznia br. i w zeszłym tygodniu w Sejmie.
Dementuję informacje o jakichkolwiek pracach w resorcie nad zmianą sposobu opodatkowania parlamentarzystów. W resorcie skupiamy się teraz przede wszystkim nad dokończeniu projektowania rozwiązań zapowiedzianych przez premiera Mateusza Morawieckiego 21 stycznia br., czyli szerszą ulgą dla klasy średniej i dla samotnych rodziców oraz zabezpieczeniem wpływów OPP z 1% podatku
– podkreśla wiceminister finansów Artur Soboń.
Nowy instrument wsparcia Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Zakładowego Funduszu Aktywności jest na etapie prac parlamentarnych.
Słuchamy biznesu
Wychodząc naprzeciw postulatom biznesu, aby zbliżyć podstawę wymiaru składki zdrowotnej do dochodu podatkowego, resort finansów pracuje również nad zmianami w tym zakresie.
Będą one dotyczyć też sprzedaży środków trwałych, które dla potrzeb PIT były amortyzowane przed 2022 r.
– informuje minister Soboń.
Na naszej agendzie jest też wydłużenie czasu na sporządzenie sprawozdań finansowych oraz zeznań podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych za 2021 r. oraz wpłatę należnego podatku CIT
– dodaje wiceszef MF.
Źródło: Komunikat Ministerstwa Finansów - Krajowej Administracji Skarbowej