«Powrót

Małopolska KAS zatrzymała zakazane pamiątki

Małopolska KAS zatrzymała zakazane pamiątki

Małopolska KAS zatrzymała zakazane pamiątki

Podmorski świat. Na tle kolorowej rafy koralowej pływają rybki. Napis: To nie są pamiątki z wakacji.
  • Funkcjonariusze z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali na lotnisku w Balicach pasażerkę, która przewoziła koralowce.
  • Zwierzęta były przemycane z Dubaju.
  • Koralowce są objęte Konwencją Waszyngtońską (CITES) i tym samym są pod ochroną.
  • Nawet niewielki chroniony okaz w bagażu może być przyczyną kłopotów.

Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem wakacji (23 czerwca) funkcjonariusze z małopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali na lotnisku w Balicach pasażerkę z Czech, która próbowała nielegalnie wieźć do Polski koralowce. Funkcjonariusze znaleźli w bagażu rejestrowanym dziesięć okazów z gatunku Scleractinia SPP, które ważyły 150 gramów. Nieświadomej wykroczenia obywatelce z Czech grozi kara grzywny, a w skrajnym przypadku kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Rafy w niebezpieczeństwie

Koralowce rafotwórcze (Scleractinia SPP) żyją na niewielkich głębokościach, najczęściej w ciepłych strefach klimatycznych. Dobry rozwój zapewniają im duże nasłonecznienie i woda z wysoką zawartością tlenu. W morzach i ocenach występują w formie kolonii i odpowiadają za powstawanie raf i wysp koralowych. Ze względu na zmniejszanie się ilości koralowców na świecie, są wpisane na listę zagrożonych gatunków. Ochronie podlegają zarówno koralowce żywe, jak i martwe, a także ich szkielety, często znajdowane na plażach. Do głównych przyczyn, które wpływają na zmniejszenie populacji koralowców zaliczane są ocieplenie klimatu oraz nielegalna działalność człowieka.

Wywóz i przywóz z procedurami

Przewożenie koralowców oraz innych gatunków fauny i flory objętych Konwencją Waszyngtońską jest zabronione. Podróżowanie z nimi jest możliwe jedynie po spełnieniu odpowiednich procedur. Przede wszystkim należy zgłosić zamiar przywiezienia zagrożonego gatunku oraz przedstawić odpowiednie zezwolenia eksportowo-importowe. Zezwolenia powinny być wydane zarówno przez odpowiednie instytucje kraju wywozu, jak i przywozu. W Polsce, w przypadku koralowców, jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska.