«Powrót

Ustawa o Krajowej Administracji Podatkowej podpisana

Ustawa o Krajowej Administracji Podatkowej podpisana

Ustawa o Krajowej Administracji Podatkowej podpisana

W dniu 1 grudnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej oraz przepisy wprowadzające. Ustawa łączy urzędy i izby skarbowe, urzędy i izby celne oraz urzędy kontroli skarbowej w jedną służbę celno-podatkową. Przepisy o Krajowej Administracji Skarbowej wejdą w życie 1 marca 2017 r.

Krajowa Administracja Skarbowa będzie wyspecjalizowaną administracją rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, ochrony interesów Skarbu Państwa oraz ochrony obszaru celnego Unii Europejskiej. Zapewniać będzie także obsługę i wsparcie podatnika, płatnika i przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych i celnych. Krajowa Administracja Skarbowa będzie podporządkowana Ministrowi Rozwoju i Finansów, a jej Szefem będzie wiceminister właściwy do spraw finansów publicznych.

Celem wprowadzonych przepisów jest zbudowanie instytucji prostej i przejrzystej, działającej skutecznie, zarówno w zakresie obsługi obywatela, jak też stania na straży przestrzegania przepisów prawa. Połączone służby będą odpowiadały na potrzeby klientów i w ten sposób zasłużą na pozytywny wizerunek w oczach opinii publicznej. Jednolita i silna administracja skarbowa będzie również efektywna i skuteczna w zakresie zwiększenia dochodów budżetowych. Powołanie Krajowej Administracji Skarbowej jest gwarantem wzmocnienia jakości i skuteczności działań kontrolnych w obszarach nieprawidłowości oraz zmniejszenia uciążliwości w funkcjonowaniu rzetelnych i uczciwych podatników.

Aktualnie administracją podatkową, celną i skarbową w województwie tworzą urzędy skarbowe, urzędy celne i urzędy kontroli skarbowej oraz izby skarbowe i celne. Po reformie będą je tworzyć urzędy skarbowe i jeden urząd celno-skarbowy nad którymi nadzór będzie sprawować jedna izba administracji skarbowej. Zadaniem urzędów skarbowych, tak jak dotychczas, będzie w szczególności pobór podatków od uczciwe działających podatników. Urzędy celno-skarbowe z kolei będą się zajmowały wymiarem należności celnych i podatkowych w związku z przywozem i wywozem towarów, realizacją kontroli celno-skarbowej, a także ściganiem sprawców przestępstw skarbowych. Do zadań izby administracji skarbowej należeć będzie m. in. nadzór nad działalnością urzędów skarbowych i urzędów celno-skarbowych, rozstrzyganie w drugiej instancji w sprawach określonych w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej.

Dostęp do urzędów nie będzie utrudniony. Obecna siatka urzędów skarbowych pozostanie na tę chwilę bez zmian.