«Powrót

Ruszyła II edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów

Ruszyła II edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów

Ruszyła II edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów

Baner programu edukacyjnego finansoaktywni Ministerstwa Finansów

„Finansoaktywni. Misja: Budżet" to program edukacyjny Ministerstwa Finansów dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Głównym założeniem projektu jest zapoznanie uczniów z pojęciem budżetu, od rodzinnego aż do budżetu państwa. Ideą programu jest również podkreślenie istoty płacenia podatków, które stanowią najważniejszą część dochodów państwa.

Po sukcesie I edycji projektu „Finansoaktywni. Misja: Podatki" Ministerstwo Finansów przygotowało drugą misję dla gimnazjalistów. Tym razem ma ona pomóc w odkryciu odpowiedzi na takie pytania, jak: czym  jest  budżet, skąd się bierze, jakie są jego rodzaje, dlaczego budżet państwa jest taki ważny i tak trudno się go konstruuje, oraz co my z tego mamy?

„Zagadnienia finansowe bywają trudne i skomplikowane. Aby przekazać je uczniom w jak najbardziej przystępny i atrakcyjny sposób, wychodzimy od rozmowy na temat pojęć bliskich uczniom w gimnazjalnym wieku, takich jak kieszonkowe czy budżet domowy. Pragniemy pokazać relacje między dochodami i wydatkami, zachęcić młodzież do planowania, a także pokazać korzyści płynące z oszczędzania i konsekwencje pożyczania. Niestety budżet nie jest z gumy – na to też zwracamy uwagę. Serdecznie zachęcam wszystkich nauczycieli: zadbajmy wspólnie o edukację finansową młodego pokolenia!" – powiedział minister finansów Paweł Szałamacha.

Jak dołączyć do programu?

Wystarczy, że nauczyciel gimnazjum wypełni formularz dostępny na stronie internetowej www.finansoaktywni.pl (link otwiera okno w innym serwisie). Na adres szkoły zostanie dostarczony pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych opracowanych przez grono specjalistów Ministerstwa Finansów we współpracy z metodykiem. Dostępnych jest 500 zestawów, w razie wyczerpania zapasów możliwe jest pobranie materiałów w wersji elektronicznej ze strony www. Zestaw zawiera:

  • Scenariusz lekcji dla nauczyciela „Poznaj budżet, zaplanuj wydatki",
  • Materiał merytoryczny do scenariusza lekcji dla nauczyciela „Poznaj budżet, zaplanuj wydatki",
  • 1 plakat edukacyjny,
  • 4 zestawy dwudziestu kart do gry edukacyjnej,
  • 1 karta z tabelą budżetową,
  • 25 upominków - długopisy z logo programu,
  • Prezentacja PowerPoint do realizacji lekcji ,
  • Krótkometrażowy, animowany film edukacyjny
  • Metryczka – opis projektu „Tu jest budżet".

W ramach programu Ministerstwo Finansów przygotowało także konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Zadaniem konkursowym dla uczniów jest opracowanie pomysłu na projekt inwestycji wraz z opisem oraz wskazanie, jakie korzyści przyniesie on społeczności lokalnej. Konkurs jest wzorowany na procesie przygotowywania przez obywateli wniosków do budżetu partycypacyjnego, który jest coraz bardziej popularny w naszym kraju.

Konkurs krok po kroku:

W I etapie
uczniowie w trzyosobowych zespołach opracowują pomysł na projekt inwestycji i przygotowują jej opis. Następnie w trakcie debaty, która może być zorganizowana w klasie, szkole, bibliotece lub nawet w urzędzie gminy, wyłonione zostaną najlepsze prace, czyli te, które przekonają największą liczbę uczestników debaty. Z jednej szkoły może być zgłoszonych kilka prac, jednak nie więcej niż jedna z danej klasy. Nauczyciel zgłasza je do konkursu poprzez formularz konkursowy na stronie programu: www.finansoaktywni.pl (link otwiera okno w innym serwisie).

W II etapie Komisja Konkursowa Ministerstwa Finansów wybierze dziesięć najlepszych prac gimnazjalistów zgłoszonych ze szkół z całej Polski.

W III etapie zadaniem najlepszych dziesięciu wybranych zespołów będzie przygotowanie wizualizacji projektu inwestycji pod tytułem „Tu jest budżet". Forma może być dowolna: prezentacja multimedialna, praca plastyczna, makieta, film (techniki prezentacji mogą zostać połączone). Finaliści przedstawią swoje prace podczas finału konkursu w Ministerstwie Finansów, który zostanie zorganizowany w ramach dwudniowej wycieczki do Warszawy. W finale Komisja Konkursowa wyłoni trzy najlepsze prace, których autorzy otrzymają tablety. Dodatkowo uczniowie i nauczyciele z dziesięciu najlepszych zespołów otrzymają nagrody rzeczowe.

Dołącz do Finansoaktywnych! Aby dowiedzieć się więcej o projekcie oraz zapoznać się z materiałami edukacyjnymi programu wystarczy odwiedzić stronę www.finansoaktywni.pl (link otwiera okno w innym serwisie)

Więcej informacji o programie udzielają:

Sylwia Włodarska
e-mail: sylwia.wlodarska@mf.gov.pl
tel. 22-694-49-31

Paulina Bruździak
e-mail: kontakt@finansoaktywni.pl
tel.: 22-544-05-13

Powiązane linki