«Powrót

Nowy rekord - około 16 mln PIT-ów złożonych przez Internet za 2018 r.

Nowy rekord - około 16 mln PIT-ów złożonych przez Internet za 2018 r.

Nowy rekord - około 16 mln PIT-ów złożonych przez Internet za 2018 r.

Niebieskie tło a na nim napis Twój e-PIT i kartka z kalendarza z datą 30 kwietnia.
  • Rozliczenie PIT za 2018 r. zostało zakończone. Ponad 16 mln rocznych deklaracji podatkowych za 2018 r. to nowy rekord dokumentów przesłanych przez internet.
  • Ministerstwo Finansów po raz pierwszy w historii uruchomiło usługę Twój e-PIT, przy pomocy której Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała dla podatników wypełnione zeznanie podatkowe (dotyczy formularzy PIT-37 i PIT-38).
  • W ramach pomocy KAS w szybkim i bezproblemowym rozliczeniu PIT uruchomiono też punkty rozliczeń w galeriach handlowych, specjalną infolinię KIS dla Twojego e-PIT, a w urzędach skarbowych ponad 500 stanowisk komputerowych.

Według wstępnych danych w 2019 r. padł nowy rekord złożonych elektronicznych deklaracji – około 16 mln. Rok wcześniej było to prawie 11,4 mln. Tak dobry wynik to zasługa nowej usługi – Twój e-PIT. Ostateczne dane będą znane za około 2 tygodnie, gdyż deklaracje złożone w ostatnich dniach kwietnia w formie papierowej, mogły jeszcze nie dotrzeć do urzędów skarbowych. Samodzielnie wypełnione zeznania mają pierwszeństwo nad deklaracją automatycznie zaakceptowaną w usłudze Twój e-PIT. Należy więc poczekać aż wszystkie wysłane dokumenty dotrą do urzędów skarbowych.

Wykres z danymi przedstawiającymi przyrost złożonych elektronicznie deklaracji

W tym roku nasze systemy przyjęły około 16 mln elektronicznych deklaracji PIT. To absolutny rekord, o prawie 5 mln więcej niż w ubiegłym roku (wzrost o 40 proc.). Cieszę się że Polacy tak chętnie rozliczają się elektronicznie.Jeszcze bardziej cieszy mnie jednak tak duże zainteresowanie nową usługą Twój e-PIT, za pośrednictwem której, zostało złożonych prawie 7 milionów deklaracji. Wyniki te jednoznacznie pokazują, że przygotowaliśmy prostą, przyjazną i przejrzystą usługę – powiedziała minister finansów, prof. Teresa Czerwińska.

Wsparcie dla podatników

W tym roku akcja składania rocznych zeznań podatkowych rozpoczęła się 15 lutego 2019 r., tj. od startu usługi Twój e-PIT. Skorzystanie z nowej usługi pozwoliło podatnikom na zaoszczędzenie czasu, zagwarantowało bezpieczeństwo i usunęło ryzyko spóźnienia ze złożeniem rozliczenia (przy braku aktywności podatnika e-PIT został uznany za złożony). Skorzystanie z Twojego e-PIT-a pozwoliło też na szybszy zwrot podatku (45 dni, zamiast 3 miesięcy).

W ramach kampanii przygotowaliśmy jeszcze inne udogodnienia dla podatników, aby wesprzeć ich przy składaniu rocznych zeznań:

  • 75 punktów w galeriach handlowych odwiedziło blisko 7 tys. podatników,
  • uruchomiona została strona podatki.gov.pl, na której znalazły się: Twój e-PIT, formularze, broszury, instrukcje i wszystkie informacje potrzebne do złożenia deklaracji,
  • w infolinii KIS uruchomiona została nowa opcja – po wybraniu nr 6 następowało połączenie z konsultantem, który odpowiadał na pytania dotyczące Twojego e-PIT-a,
  • w urzędach skarbowych w całej Polsce udostępniono podatnikom ponad 500 stanowisk komputerowych z bezpiecznym dostępem do Portalu Podatkowego. Osoby które nie mają internetu w domu albo nie wiedziały jak korzystać z usługi Twój e-PIT, mogły przyjść do urzędu skarbowego i z pomocą pracowników sprawdzić rozliczenie PIT, które dla nich przygotowano.

Wszystkim podatnikom, którzy korzystali z pomocy resortu finansów i rozliczyli PIT w terminie, bardzo dziękujemy.

Od 2020 r. usługa Twój e-PIT będzie dostępna dla osób, które składają PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Źródło: Komunikat Ministerstwa Finansów (link otwiera nowe okno w innym serwisie)