«Powrót

KAS podpowiada jak rozliczyć kupno i remont zabytkowych nieruchomości.

KAS podpowiada jak rozliczyć kupno i remont zabytkowych nieruchomości.

KAS podpowiada jak rozliczyć kupno i remont zabytkowych nieruchomości.

Na zdjęcie kamienica wraz z napisem
  • W tym roku po raz pierwszy w rozliczeniu rocznym mieszkańcy Krakowa skorzystają z ulgi na zabytki.
  • W samym Krakowie jest 3167 domów i 536 bloków wpisanych do ewidencji zabytków.
  • Można odliczyć wydatki na remont i nabycie zabytku.

Niewielu podatników wie, że będą mogli odliczyć wydatki na remont lub nabycie mieszkania w zabytkowym bloku lub kamienicy. Dotyczy to mieszkańców ponad 3,7 tys. nieruchomości w samym Krakowie. Myśląc o krakowskich zabytkach, zazwyczaj przywołujemy znane symbole miasta, jak Wawel, Sukiennice. Tymczasem wiele nieruchomości w całym mieście jest zabytkiem. To, np. bloki mieszkalne w Nowej Hucie i ich mieszkańcy mają prawo do ulgi podatkowej w tym roku – mówi Bożena Drabik, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Od podstawy opodatkowania można odliczyć 50% wydatków na wpłaty na fundusz remontowy oraz prace konserwatorskiej, restauratorskie i roboty budowlane zabytku wpisanego do rejestru lub ewidencji zabytków.

Można także skorzystać z ulgi na nabycie zabytku. Limit ulgi wynosi iloczyn 500 zł i liczby metrów kwadratowych pow. użytkowej, nie więcej niż pół miliona złotych.

To oznacza, że np. wszyscy właściciele mieszkań w zabytkowych blokach lub kamienicach, którzy opłacali w ub. roku fundusz remontowy, mogą odliczyć część tego wydatku od podstawy opodatkowania. Podobnie z osobami, które kupiły mieszkanie w takim miejscu.

Aby skorzystać z ulgi trzeba być właścicielem zabytku oraz mieć dowody poniesionych wydatków. Szczegółowe informacje o warunkach stosowania ulgi na stronie Ulga na zabytki (podatki.gov.pl)