«Powrót

Jak aplikować do służby w KAS?

Jak aplikować do służby w KAS?

Jak aplikować do służby w KAS?

Na fotografii funkcjonariusz służby celno-skarbowej z lornetką i napis:
  • Trwa nabór do Służby Celno-Skarbowej w Małopolskim Urzędzie Celno-Skarbowym (50 etatów). Po raz pierwszy KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) organizuje spotkanie dla chętnych.
  • Kandydaci mogą przesyłać dokumenty elektronicznie do 9 września.
  • Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
  • Aby dowiedzieć się więcej o naborze, kliknij tutaj.

 

Przedstawiamy listę odpwiedzi na najczęściej zadawane pytania:

 

Pytania o możliwość aplikowania:

 

Kto może zostać funkcjonariuszem Służby Celno-Skarbowej?

Zgodnie z art. 151 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, służbę w Służbie Celno-Skarbowej może pełnić obywatel polski korzystający z pełni praw publicznych, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe, cieszący się nieposzlakowaną opinią, którego stan zdrowia pozwala na pełnienie służby na określonym stanowisku.

Czy może aplikować na funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej osoba, która posiada kategorie wojskową D?

Można składać aplikacje, jednak należy mieć na uwadze, że stan zdrowia przed mianowaniem do Służby Celno-Skarbowej będzie weryfikowany przez komisję lekarską MSWIA.

Czy przepisy określają górny limit wieku osoby starającej się o przyjęcie do służby w Służbie Celno-Skarbowej?

Nie. Proces rekrutacji nie nakłada na kandydatów do służby w Służbie Celno-Skarbowej limitu wieku.

Czy prowadząc własną działalność gospodarczą mogę złożyć aplikacje do Służby Celno-Skarbowej?

Na etapie składania aplikacji do Służby Celno-Skarbowej nie ma przeciwskazań do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że w momencie mianowania do Służby Celno-Skarbowej działalność ta nie może być już prowadzona przez funkcjonariusza.

Czy student studiów magisterskich realizowanych w trybie niestacjonarnym może aplikować do Służby Celno-Skarbowej?

Tak. Student studiów zaocznych może aplikować do Służby Celno-Skarbowej.

 

Pytania o dokumenty:

 

Czy należy załączyć kopię umowy o pracę jeżeli aktualnie pracuję?

Można załączyć zaświadczenie z zakładu pracy o aktualnym zatrudnieniu.

Czy jeżeli ostatnią pracą była praca za granicą należy uwzględniać ją w historii zatrudnienia w kwestionariuszu osobowym?

Tak, proszę wpisać w kwestionariuszu osobowym miejsca i czasu pracy poza granicami kraju oraz proszę załączyć kopie świadectw pracy.

Czy osoba, która posiada wykształcenie wyższe musi złożyć kopię dyplomu ze szkoły średniej czy wystarczy tylko kopia dyplomu ukończenia studiów?

Dokumentem potwierdzającym wykształcenie wyższe będzie kopia dyplomu uczelni wyższej, nie ma potrzeby załączania świadectwa potwierdzającego ukończenie szkoły średniej.

Czy należy załączyć kserokopie prawa jazdy?

Na etapie postępowania kwalifikacyjnego wystarczy złożyć oświadczenie, że posiada się prawo jazdy ze wskazaniem jego kategorii.

 

Pytania o przebieg rekrutacji:

 

Jak długo trwa test wiedzy oraz ile zawiera pytań?

Test wiedzy prowadzony jest w formie papierowej jako test jednokrotnego wyboru weryfikujący wiedzę kandydatów z zakresu wybranych zagadnień z zakresu organizacji i funkcjonowania administracji publicznej w tym KAS, członkowska RP w UE oraz aktualnych zagadnień społeczno-gospodarczych. Test wiedzy trwa 30 minut i zawiera 30 pytań jednokrotnego wyboru.

Jakie pytania mogą pojawić się na teście wiedzy? Gdzie jest udostępniony zakres merytoryczny do przygotowania się do testu wiedzy?

Test obejmuje wybrane zagadnienia z zakresu organizacji i funkcjonowania administracji publicznej, w tym Krajowej Administracji Skarbowej, członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz aktualne zagadnienia społeczno–gospodarcze. Zakres merytoryczny testu określa rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 września 2021r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego do służby w Służbie Celno-Skarbowej (Dz. U. z 2021r., poz. 1943)

Na czym polega test psychologiczny?

Test psychologiczny jest narzędziem mającym na celu ocenę predyspozycji intelektualnych oraz osobowościo­wo - temperamentalnych kandydata do służby w Służbie Celno-Skarbowej.

Test psychologiczny przeprowadzany jest przez psychologa. Uzyskany wynik zestawiany jest z profilem oczekiwanym na stanowisko funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej. Następnie kandydat otrzymuje informację o pozytywnym lub negatywnym wyniku testu psychologicznego. Wyniki testu psychologicznego nie są publikowane.

Czy można się przygotować do testu psychologicznego?

Nie, nie ma takiej konieczności. Test psychologiczny jest narzędziem mającym na celu ocenę predyspozycji intelektualnych oraz osobowościo­wo - temperamentalnych kandydata do służby w Służbie Celno-Skarbowej.

Co muszę zrobić, aby wziąć udział w teście sprawności fizycznej?

Kandydat, który uzyskał wynik pozytywny z testu psychologicznego, przed przystąpieniem do testu sprawności fizycznej przedstawia zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w teście sprawności fizycznej. Zaświadczenie musi zostać wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed dniem przystąpienia do tego testu.

Jakie zdać test sprawnościowy? Gdzie są dostępne tabele, normy dotyczące testu sprawności fizycznej?

Szczegółowe informacje dotyczące testu sprawności fizycznej określone są w rozporządzeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 września 2021r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego do służby w Służbie Celno-Skarbowej (Dz. U. z 2021r., poz. 1943)

Czym jest test kompetencyjny?

Test przeprowadzany jest w formie elektronicznej. Na wypełnienie testu przeznaczone są 42 minuty. Po zakończeniu wygenerowany zostaje wynik testu kompetencyjnego. Test bada umiejętności kandydata w obszarze 6 kompetencji: odpowiedzialności, etyki zawodowej, gotowości uczenia się, orientacji na klienta, gotowości do zmian, orientacji na osiąganie celów organizacji. Test kompetencyjny pozwala oszacować poziom badanych kompetencji zawodowych, postaw i wiedzy na temat tego, jak kandydat zachowa się w sytuacji zadaniowej.

Jak długo ważne są pozytywne wyniki testu kompetencyjnego/psychologicznego?

Pozytywny wynik testu kompetencyjnego/psychologicznego jest wiążący przez 12 miesięcy od dnia jego przeprowadzenia lub jeżeli od dnia przeprowadzenia testu kompetencyjnego do dnia, w którym upływa termin składania dokumentów, nie upłynęło 12 miesięcy.

 

Pytania o służbę:

 

 Ile trwa szkolenie w pierwszych latach służby w Służbie Celno-Skarbowej?

Proces szkoleniowy dla funkcjonariuszy mianowanych do służby przygotowawczej trwa 2 lata. Po tym okresie funkcjonariusz otrzymuje mianowanie do służby stałej.

 Czy funkcjonariusz w Służbie Celno-Skarbowej pracuje na umowie o pracę?

Nie, funkcjonariusz zostaje mianowany do Służby Celno-Skarbowej.

 Czy praca funkcjonariusza to praca w terenie czy bardziej w biurze?

Funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej może realizować czynności służbowe zarówno w terenie jak i w biurze. Częstotliwość zadań realizowanych w terenie zależy od zakresu zadań komórki organizacyjnej do której funkcjonariusz jest przypisany.