«Powrót

Balice przywitały uczestników sesji UNESCO

Balice przywitały uczestników sesji UNESCO

Balice przywitały uczestników sesji UNESCO

Zdjęcie przedstawia ulotki Krajowej Administracji Skarbowej w różnych językach oraz logo 41 sesji UNESCO

W dniu 2 lipca 2017 r. rozpoczęła się w Krakowie 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. W obradach, które potrwają do 12 lipca br. biorą udział przedstawiciele 21 państw członkowskich Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to wydarzenie prestiżowe, w którym uczestniczą czołowe osoby ze świata kultury, nauki, polityki i dyplomacji z całego świata.

Organizatorem 41. sesji Komitetu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władzami miasta Krakowa.

Oprócz przedstawicieli państw członkowskich do naszego miasta zawitało około 3000 gości z ponad 190 krajów, w tym 130 oficjalnych delegacji. Wiele z tych osób przybyło do Krakowa drogą lotniczą wybierając Port Lotniczy Kraków-Balice.

Funkcjonariusze pełniący służbę w Oddziale Celnym Port Lotniczy Kraków-Balice są profesjonalnie przygotowani do obsługi zwiększonej ilości operacji lotniczych związanych z tak dużym wydarzeniem. Zapewniono odpowiednią obsadę i sprawną obsługę w porcie dla uczestników przekraczających granicę w dniach poprzedzających wydarzenie oraz w czasie jego trwania i po jego zakończeniu. Działania prowadzone są w oparciu o opracowane wcześniej procedury odpraw celnych dla różnych kategorii podróżnych przekraczających granicę, które uwzględniają różny zakres kontroli oraz w oparciu o zdobyte wcześniej doświadczenie w związku z wydarzeniami o charakterze międzynarodowym tj. EURO 2012 czy Światowe Dni Młodzieży 2016.

W zakresie polityki informacyjnej dystrybuowane są materiały informacyjne w postaci ulotek w języku angielskim i francuskim, zawierające podstawowe informacje dotyczące warunków przekraczania granicy zewnętrznej UE, w tym limity przywozowe wyrobów akcyzowych, dewiz, szczególne warunki dotyczące przywozu i wywozu żywności, produktów leczniczych, roślin, zwierząt czy broni i amunicji.

Funkcjonariusze współpracują z osobami obsługującymi punkt informacyjny Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO przeznaczony dla przylatujących delegatów. Ponadto Oddział Celny uruchomił również swój Punkt Informacji Celnej w zakresie odpraw celnych.

Służba Celno-Skarbowa ściśle współpracuje ze służbami odpowiedzialnymi za ochronę portu i jego pasażerów: Policją, Strażą Graniczną, SOL oraz obsługą Portu Lotniczego. Pomimo wzmożonego ruchu podróżnych i podjętych dodatkowych działań zwiększających bezpieczeństwo podróżnych odprawy celne odbywają się płynnie.

Powiązane

Dbamy o bezpieczeństwo uczestników 41 sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO