«Powrót

Pierwsze półrocze "Sent-a"

Pierwsze półrocze "Sent-a"

Pierwsze półrocze "Sent-a"

W połowie października mija pół roku od wejścia w życie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. To dobry moment aby podsumować efekty działań podejmowanych przez małopolskich funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej w celu realizacji zadań wynikających z przedmiotowej ustawy.

Ustawa ta określa obowiązki podmiotu wysyłającego, podmiotu odbierającego, przewoźnika i kierującego środkiem transportu, odnoszące się do drogowego przewozu towarów podlegających monitorowaniu oraz odpowiedzialność za naruszenie tych przepisów. Podmioty odpowiedzialne zobowiązane są do dokonania zgłoszenia transportu towarów, którego przewóz wiąże się z wysokim ryzykiem oszustw podatkowych (chodzi o takie „towary wrażliwe", jak paliwa, alkohol i susz tytoniowy, a od 22 września br. również oleje roślinne), a także uzupełniania i aktualizacji danych w zgłoszeniu.  

Należy w tym miejscu podkreślić, że realizacja tego zadania zabezpiecza ważny interes ekonomiczny państwa i jest jednym z priorytetowych działań Krajowej Administracji Skarbowej.

W pierwszym półroczu funkcjonariusze małopolskiej Służby Celno-Skarbowej przeprowadzili blisko 7 400 kontroli drogowych realizowanych w ramach zadań wynikających z ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów.  W  53 przypadkach stwierdzili nieprawidłowości, co skutkowało przekazaniem spraw do dalszych postępowań, które mogą zakończyć się wydaniem decyzji ustalających kary pieniężne. W pięciu  sprawach wymierzono karę grzywny. Podczas jedenastu kontroli pobrano próbki  towarów, w ośmiu zostały nałożone zamknięcia celne i pobrana została kaucja od przewoźników, natomiast w stosunku do czterech transportów zarządzono konwój towarów.

W siedmiu przypadkach, gdzie ujawniono przewóz znacznych ilości substancji ropopochodnych, z uwagi na okoliczności sprawy oraz uzasadnione podejrzenie dotyczące rodzaju i legalności przewożonego towaru został on zabezpieczony i prowadzone są postępowania karne-skarbowe.

Należy w tym miejscu podkreślić, że w okresie poprzedzającym wejście w życie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Krakowie przeprowadzili bezpłatne szkolenia dotyczące praktycznego stosowania przepisów ustawy, w których uczestniczyli przedstawiciele kilkudziesięciu małopolskich przedsiębiorstw.  Ponadtopodobne szkolenia prowadzone są na bieżąco dla funkcjonariuszy małopolskiej Policji, Inspekcji Transportu Drogowego i Straży Granicznej.